Reklama w wyszukiwarce a inne narzędzia e-marketingowe

Zalety reklamy Adwords

Dzisiaj kilka słów o tym dlaczego warto reklamować się w Adwords. Nie chciałabym, aby ten artykuł brzmiał jak pean pochwalny na cześć Adwords, ale muszę wymienić kilka ewidentnych zalet tej formy komunikacji. Na końcu, dla równowagi dodam także do tej beczki miodu odrobinkę dziegciu. Ale to potem. Najpierw zalety.

O zasięgu pisałam już wcześniej, więc tylko krótko przypomnę – Google to największa wyszukiwarka w Polsce i najbardziej popularna witryna w Polsce. Umieszczając reklamę w wyszukiwarce i sieci reklamowej jesteśmy w stanie dotrzeć z naszym przekazem do 96% populacji internautów. Całkiem nieźle. Ale zasięg to nie wszystko.

Dla mnie osobiście najważniejszą cechą za którą lubię Adwords to możliwość precyzyjnej komunikacji z wybraną grupą docelową i wykorzystanie strategii typu PULL. Co to znaczy? Obecna wszechogarniająca i natrętna reklama czai się wszędzie. To reklama typu PUSH – w internecie atakuje banerami albo nie dającymi się zamknąć pop-upami, przemawia do nas ze SPAMu rozsyłanego na nasze skrzynki mailowe. W większości tych produktów nikt nie chce ani nie potrzebuje (przynajmniej nie w tym miejscu i czasie). W Google jest inaczej – to użytkownik dzięki zapytaniu które wpisuje do wyszukiwarki określa czego szuka i co chce zobaczyć. Reklamodawcy natomiast mogą (i powinni) wyświetlić użytkownikowi reklamę jak najbardziej dopasowaną do jego potrzeb i oczekiwań. Tym sposobem wilk jest syty – firma sprzedaje swoją ofertę tym, którzy są nią żywo zainteresowani i owca cała – klient może wybierać spośród ofert, które traktuje jako swoistą „pomoc” w podjęciu decyzji.

Następną kwestią godna podkreślenia jest sprawa budżetów i kosztów. Jest to szczególnie ważne dla małych i średnich firm (sektor MSP), które mają ograniczone budżety reklamowe, a każdą złotówkę chcą wydać jak najbardziej efektywnie. Dla tych firm mam dobrą wiadomość – w Google nie ma wyznaczonych minimalnych (ani maksymalnych) kwot, które trzeba przeznaczyć na reklamy. To Ty decydujesz ile chcesz wydać. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej umożliwić kontrolę wydawanego budżetu możemy rozłożyć kwotę, która mamy do dyspozycji równomiernie np. na miesiąc ustawiając tzw. dzienny budżet czyli maksymalna kwotę do wydania w Google w ciągu dnia.  Jeszcze jedna ważna rzecz jeśli chodzi o opłaty – dzięki modelowi efektywnościowemu płacimy tylko wtedy kiedy internauta kliknie na naszą reklamę. Wyświetlanie reklamy jest darmowe, nie „wyrzucasz więc pieniędzy w błoto”, a płacisz tylko za „złowionego” użytkownika.

Przejdźmy teraz do mierzalności i statystyk – czy wiesz ilu klientów przyniosła Ci kampania radiowa lub reklama w gazecie? Pytanie jest retoryczne, gdyż raczej ciężko to zmierzyć. Nadszedł koniec z trudnym do oceny rezultatem działań marketingowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych reklam (prasa, radio, tv) dokładnie wiesz ile osób zobaczyło reklamę, ile osób kliknęło na reklamę i przeniosło się na Twoją stronę. Otrzymujesz pełne statystyki kampanii i raporty na swój e-mail.

Prostota i szybkość uruchomienia kampanii to też cechy warte podkreślenia. Nie potrzebujesz banerów ani innych form graficznych – tworzysz reklamę tekstową i zaczynasz ją emitować. Reklama może pojawić się w wyszukiwarce dosłownie w kilka minut. W niektórych przypadkach reklamy muszą być sprawdzanie „ręcznie” i czas oczekiwania na ich emisję może wynieść do 2 dni roboczych. Jeżeli masz ochotę emitować reklamy graficzne możesz skorzystać z bardzo prostego i intuicyjnego narzędzia do tworzenia własnych banerów – w jedną z wybranych grafik wstawiasz swoje logo i tekst i gotowe!

Kontrola nad przekazem reklamowym – w każdej chwili możesz dokonywać korekt i zmian reklamy. Wystarczy, że oferta specjalna się kończy, zabraknie określonego towaru w magazynie, wyjeżdżasz  na wakacje lub masz inne powody – w dowolnym momencie możesz zmienić reklamę bądź ją wstrzymać. Dodatkowo jeśli chodzi o emisję reklam to masz wpływ na to w jakim kraju, regionie czy mieście będzie się pojawiać Twoja reklama (idealne rozwiązanie dla firm lokalnych), o jakich porach dniach  i w jakie dni tygodnia.

Zwrot z inwestycji – trzeba przyznać, iż linki sponsorowane to jedna z ulubionych form promocyjnych marketerów. To także jedna z najbardziej efektywnych form jeśli chodzi o sprzedaż. W jednym z badań amerykańscy marketerzy wymienili reklamę PPC Adwords jako najbardziej opłacalną formę marketingową, w drugim badaniu reklama Adwords znalazła się na trzeciej pozycji.

 

Reklama w wyszukiwarce a inne narzędzia e-marketingowe
Skuteczność narzędzi e-marketingowych wg marketerów

Reklama Google Adwords jako jedna z najlepszych form reklamowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec obiecana łyżka dziegciu. Zajmując się reklamą Adwords od kilku lat mam świadomość kilku niedociągnięć tego systemu. Przede wszystkim nie do końca jasne i logiczne są dla mnie kryteria ustalania wyniku jakości, który ma spory wpływ na stawkę CPC, czyli na de facto koszty za kliknięcie, które ponosimy.  Trzeba też wspomnieć o tym, iż ze względu na aukcyjny charakter reklam w niektórych bardzo konkurencyjnych branżach stawki za kliknięcie są dość wysokie i z pewnością nadal będą rosły (mówię to w oparciu o przykład rynku brytyjskiego, gdzie stawki CPC dochodzą do kilku/kilkunastu funtów). Trzeba także na bieżąco monitorować zmiany wprowadzane przez Google w wynikach wyszukiwania i  sposobie emisji reklam, co oczywiście wcale nie musi być wadą, gdyż testowane są czasem na prawdę ciekawe rozwiązania,  jednakże wymusza na reklamodawcach stały monitoring  i kontrolę sposobu emisji reklamy.

Podsumowując, na pewno zachęcam do spróbowania i przekonania się „na własnej skórze” czy dla Was będzie to opłacalna i przynosząca zyski forma reklamowa. Na pewno warto.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o reklamie w Google ? Sprawdź nasz jednodniowy kurs Reklama Google Adwords

albo skorzystaj z Oferty na kampanie Adwords